RK73H2BTTD5601F
Mfr.Part #:
RK73H2BTTD5601F
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 1206(3216 Metric) SMD/SMT Thick Film 5.6 kΩ 1 % 250 mW 100 ppm/°C
ParameterValue
Voltage Rating (DC)200 V
Tolerance1 %
Height - Seated (Max)0.7 mm
Length3.2 mm
Width1.6 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature155 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)1206
Case Code (Metric)3216
Number of Pins2
Resistance5.6 kΩ
Power Rating250 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient100 ppm/°C
Height600 µm
PackagingReel
Voltage Rating200 V